пʼятниця, 31 березня 2023 р.

Як створити громадську організацію: долучаємо переселенців

Громадянське суспільство недарма називають третім сектором держави. А в умовах війни громадський сектор продемонстрував свою єдність та солідарність, консолідувавши мільйони людей у боротьбі з агресором. За рік війни організоване громадянське суспільство зуміло перебрати на себе величезний обсяг функцій – гуманітарних, безпекових, управлінських.

В лютому 2023 року було презентовано дослідження Київського міжнародного інституту соціології щодо стану громадянського суспільства України в умовах війни, вивчено досвід адаптації та роботи громадських і благодійних організацій, волонтерських і гуманітарних ініціатив. Цікаво, що за даними дослідження, повномасштабне вторгнення 2022 року зменшило кількість нових громадських організацій (далі – ГО), що з’являються в Україні, проте радикально збільшило число нових благодійних організацій.

Тому поповнення громадського сектору новими суб’єктами – важливе завдання сьогодення. Особливо цього потребують переселенці, які мають об’єднати свої мрії, зусилля, потреби в рамках такого громадського утворення.

Створення громадської організації, основною рушійною силою якої будуть вимушені переселенці – в пріоритеті завдань проєкту, який за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" реалізує ГО "Одеський інститут соціальних технологій".

З цією метою керівник проєкту Андрій Крупник, менеджерка Наталія Новак та бухгалтерка організації Людмила Петрова організували та провели семінар «Як створити громадську  організацію».

Андрій Крупник, який має значний досвід роботи у громадському секторі, наголосив на
основних моментах, що мають бути враховані при створенні ГО:
  •  з чого почати організацію громадського об'єднання;
  •  яка кількість осіб необхідна для заснування ГО;
  •  що таке збори засновників і для чого вони проводяться;
  •  як затверджується ідея, завдання, назва, статут організації, її права та обов’язки;
  •  як здійснюється прийняття членів до складу організації.
Керівник проєкту нагадав активістам-переселенцям, що наразі в державі реалізується Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки, у розробці якої узяли участь представники ОІСТ. Включена наша організація і до складу виконавців урядового Плану заходів з реалізації Нацстратегії у 2023-2024 роках

На семінарі достатню увагу приділили структурі громадської організації та її органам управління: Загальним зборам, Правлінню та Ревізійній комісії. Спікер зазначив, що на підставі обговорення формується зміст основного документа – Статуту організації, в якому окремим пунктом закріплюються дорадчі органи ГО – Піклувальна рада та інші органи.

Бухгалтерка проєкту Людмила Петрова зупинилася на важливих фінансових аспектах – особливостях ведення бухгалтерського обліку та звітності у громадській організації. Також пані Людмила додала, що питання майна, коштів, доходів, господарської діяльності, набуття права власності, звітності, а також обов’язкового врахування форс-мажорних обставин треба обов’язково висвітлити у Статуті.

До того ж фахівчиня поділилася власним досвідом розробки та реалізації грантової заявки від ГО, оголошеної місцевою програмою (проєкт стосувався захисту безпритульних і домашніх тварин коштом місцевого бюджету).

Під час обговорення відбувалася жвава дискусія, переселенці цікавилися можливостями
фінансування ГО та намагалися визначитися із можливими напрямками діяльності, метою створення, завданнями та назвою ГО.

Наталія Новак, менеджера проєкту, запропонувала вивчити досвід започаткованих
переселенцями громадських організацій: ГО «Переселенці Криму і Донбасу», що була утворена ще у 2014 році хвилею перших переселенців після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі, та ГО «Організація переселенців «Потрібні люди», що успішно займається волонтерською діяльністю та реалізовує багато цікавих проєктів.

Пані Наталія пояснила, що діяльність будь-якої ГО може охоплювати широкий спектр питань: від волонтерської діяльності, юридичного захисту, проведення різноманітного навчання до турботи про екологію, захист тварин, творчої реалізації та створення різноманітних інфраструктурних проєктів. 

Для кращого розумінні змісту роботи громадських утворень Наталія Новак порадила скористатися сторінками ГО в соцмережах, що може надихнути на цікаві ідеї для створення власної ГО.

«Адже хто як не самі переселенці знають, що їм найбільше потрібно та які питання треба вирішувати і якими проблемами опікуватися у першу чергу», – зазначила менеджерка проєкту.

Наостанок зустрічі Андрій Крупник розповів про можливості внесення змін до Статуту
громадської організації і про умови припинення її діяльності та запропонував допомогу у розробці проєкту Статуту майбутньої ГО.

Особливу увагу організатори семінару приділи процедурі реєстрації, грантовій діяльності, методиці написання заявок.







Під час зустрічі Інна Іщук, дитяча письменниця та голова дитячого відділення Одеської спілки письменників, кураторка літературного кластера проєкту поділилася власним досвідом участі у міжнародних проєктах.








Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проєкту «ВПО в територіальних громадах: алгоритм успішної інтеграції». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Немає коментарів:

Дописати коментар