пʼятниця, 23 червня 2023 р.

Як на Одещині допомагають працевлаштуватися ВПО


Командою проєкту разом з представниками Громадської спілки “Бізнес інкубатор груп. Україна” протягом кінця травня – початку червня було організовано для переселенців та інших жителів міста навчальний онлайн-курс “Розкриття особистого потенціалу”.

Метою курсу було надати переселенцям, крім знань і практичних навичок, як відкрити власну справу, психологічну підтримку, сформувати віру в себе і власні сили.

Під час 10-денного інтенсиву переселенці з азартом вивчали ази підприємництва та дізнавалися про наявні можливості та ресурси. Заняття охопили не тільки мистецтво HR, побудову власної команди, написання резюме та особистого бізнес-плану, а й передумови для започаткування власної справи, особливості кон’юнктури ринку, можливості існування у конкурентному середовищі та пошук потенційних ніш для бізнесу.

Під час онлайн-курсу учасники дізналися особливості ведення бухгалтерського обліку та складання звітності для підприємців, зокрема ФОП різних груп, а також умови їх діяльності. Надавалася інформація і про фінансування для відкриття власної справи коштом держави, використання банківських кредитів, міжнародного грантового фінансування.

Переселенці дізналися основи проєктного менеджменту та маркетингу, нюанси побудови бренду та презентації власного бізнесу на ринку. Також студенти дізналися, яким чином можна мінімізувати видатки для старту малого бізнесу.

В середині червня відбулися й інші цікаві навчальні семінари, що були організовані Одеською ОДА та Одеською політехнікою саме для лідерів інститутів громадянського суспільства. У цих семінарах взяли участь й представники новоствореної ГО "Сприяння ВПО "Подолання".

На них учасники познайомилися з можливостями реалізації проєктів за рахунок бюджетного фінансування, з особливостями роботи з органами казначейства та обласною адміністрацією. Учасникам було роз’яснено поетапну розробку проєктів, визначення мети, цілей та заходів з їх реалізації, а також оцінка досягнення результатів за певними показниками.

Головним заходом, організованим у червні командою проєкту разом із обласним та міським центром зайнятості та об'єднанням організацій роботодавців Одеської області, був Круглий стіл з працевлаштування ВПО, зокрема ВПО з інвалідністю. В ньому узяли участь представники обласної державної адміністрації, міської ради та інститутів громадянського суспільства.

Обласний та міський центри зайнятості представили цікаву інформацію щодо статистичних даних з працевлаштування по популярних галузях та посадах, зокрема у сферах торгівлі, обслуговування, менеджменту, освіти, медицини.



Шукачі роботи охоче заповнюють вакансії держаної служби та служби у місцевому самоврядуванні, обирають роботу у комунальних установах та закладах області. Близько половини працевлаштованих обіймають посади службовців, але є працевлаштовані й у сільському господарстві (на рівні 10%).


















Служби зайнятості Одещини для працевлаштування ВПО активно долучилися до проведення «Марафону ярмарок вакансій», який відбувся наприкінці 2022 року, а також на постійній основі організовують ярмарки вакансій і брифінги керівників Служби зайнятості з цих питань.

Начальник управління з питань ВПО Департаменту соціальної і сімейної політики Одеської ОВА Катерина Михеєва повідомила, що, за даними віцепрем’єрки І. Верещук, служби зайнятості Одещини перебувають у трійці лідерів серед областей України.


Пані Катерина розповіла, що на Одещині з метою працевлаштування переселенців проводилися зустрічі з народними депутатами України – учасниками міжфракційного об’єднання «Проблеми ВПО в Україні». Також постійно доопрацьовуються та оприлюднюються актуальні «Довідники для ВПО», до розробки яких долучаються представники громадськості. Адже ВПО мають знати про ті ГО, які залучаються до цієї справи, і про можливості отримання допомоги.

Раїса Горшколєпова, начальник управління по роботі з ВПО Департаменту праці та соціальної
політики Одеської міської ради, познайомила усіх з результатами роботи управління щодо підтримки переселенців міською радою. Пані Раїса повідомила, що в міській раді створено Одеський муніципальний центр сприяння працевлаштуванню ВПО, якому вдалося працевлаштувати близько 900 осіб у комунальні установи та заклади міста Одеси. Також, у місті діє муніципальний проєкт «Взаємодопомога заради спільної мети», запроваджений з 14 червня 2023 року.

Представники соціальних служб проінформували присутніх про діяльність Клубу залучення соціальних партнерів, де відбувається спілкування та координація дій роботодавців і ВПО, і про інші заходи, що проводяться у місті й області з метою працевлаштування ВПО.

Учасники Круглого столу активно обговорювали причини, що обумовлюють складнощі у працевлаштуванні ВПО та ВПО з інвалідністю, та напрацьовували рекомендації Круглого столу. Присутні переселенці поділилися власним досвідом і досвідом рідних та близьких у пошуку роботи та користування послуг центрами зайнятості, активно пропонували власні ідеї, які мають допомогти вплинути на процес працевлаштування і покращити його результати.

Юлія Чернишова, переселенка з Херсону, має на меті після розв’язання побутових питань розпочати власну справу і продовжити займатися дизайном, адже має добрий досвід та гарні результати роботи у херсонському видавництві.


Любов Грідчина, переселенка з Маріуполя, теж продовжує займатися своєю справою, активно долучається до громадської роботи, зокрема проводить курси з української мови та за сприяння служби з працевлаштування Центру «ЯМаріуполь» працює у коледжі, де теж викладає українську мову.

Лідія Чала, заступник голови ГО «Подолання», переселенка з Маріуполя шукає можливості надавати послуги для одеських пенсіонерів.


Лілія Кузьменко, переселенка з Херсону вирішує питання переводу до Одеської філії ПАТ «Укразалізниця», адже робота диспетчером у рідному колективі до початку повномасштабного вторгнення приносила їй задоволення.

Галина Бєлозерцева, голова ГО «Подолання», переселенка з Маріуполя, розповіла про досвід
рідних та близьких у пошуку роботи та зауважила, що основною проблемою у працевлаштуванні жінок є неможливість покинути власних дітей чи онуків, адже муніципальні дитячі садочки зараз майже не працюють, а у приватних такий вид послуг є надто дороговартісним.

Учасники круглого столу назвали чимало причин, які створюють перепони для працевлаштування переселенців. Серед них: брак інформації, невідповідність кваліфікації запитам від роботодавців, відсутність стабільності та фінансових можливостей розпочати власну справу, постійна міграція серед ВПО, небажання молодих чоловіків з числа ВПО офіційно працевлаштовуватися, відсутність у роботодавців якісного соціального пакета, загальне падіння економіки у країні у воєнний час, згортання діяльності малого бізнесу, ФОПів, релокація бізнесу в іншу місцевість, його руйнування та ліквідація внаслідок ракетних обстрілів та ін.

Любов Грідчина звернула увагу, що більшість проблем лежить у психологічній площині, зокрема через набутий негативний попередній досвід у зверненні до центрів зайнятості, зневіра у власних силах. У ВПО часто знижена мотивація до праці, вони перебувають у депресії, відсутня мотивація змінюватися під мінливе середовище, наявні власні психологічні бар’єри та ін.

Ігор Дубчак, виконавчий директор Об'єднання організацій роботодавців Одеської області розповів про «Освітньо-кваліфікаційні центри», які надають можливість тим, хто втратив документи про освіту і кваліфікацію, підтвердити їх і отримати сертифікат державного зразка. Зокрема, це стосується підготовки фахівців з публічних закупівель та інших спеціальностей. Пан Ігор запропонував активно інформувати громадськість про надання грантів для відкриття власної справи через платформи «Час змін» та «Громадський простір» і, користуючись досвідом Львова, запровадити посади бізнес-омбудсмена з питань співпраці влади й місцевого бізнесу та інших дорадчих органів.

Арина Осипова, представниця БФ «Шлях додому» розповіла про можливості проживання для переселенців у шелтерах та працевлаштування жінок з дітьми за допомогою власних ресурсів. Адже гостро постає проблема, що дітей немає де та з ким залишити, адже школи працюють дистанційно, а дитячі садочки переповнені і працюють не всі.


Представники ГО «ЗМІСТОМ» Олена Цеділіна та Ольга Костянтинова розповіли про можливості залучення ВПО до краудфандингу на платформі «Моє місто» і до хакатону – навчання разом із практичною реалізацією ідей створення соціальних проєктів і бізнесу для ВПО, зокрема навчання їх навичками написання грантових заявок.

Світлана Порічанська, лідерка Громадської спілки “Бізнес інкубатор груп. Україна” запропонувала долучати переселенців до навчального онлайн-курсу “Розкриття особистого потенціалу” та формувати у ВПО навички з відкриття власної справи, навчати їх влаштовувати власне життя з початку.

Олена Коробка, керівниця центру допомоги ВПО з Луганщини, зацікавилися можливостями безоплатного навчання для переселенців та запропонувала продовжити співпрацю у даному напрямку.

Оксана Алєксєєва та Юрій Кисіль, представники Одеського обласного центру допомоги ветеранам війни, зосередили увагу присутніх на необхідності координувати діяльність з тими ВПО, що є ветеранами війни, та необхідності їх працевлаштування та реабілітації після війни.


Любов Грідчина запропонувала створити центр психологічної адаптації не тільки для ВПО, а й для ветеранів війни, адже саме їх треба буде адаптувати до суспільного життя після повернення з фронту.

Григорій Закіров запропонував скористатися досвідом Полтавщини і створити робочу групу з представників влади, бізнесу, громадських організацій та самих ВПО для розробки і реалізації Програми сприяння ВПО.


Заступниця директора ГО "Одеський інститут соціальних технологій" Алла Орлова наголосила
на необхідності скоординувати роботу державних, муніципальних, комерційних, наукових і громадських інституцій у сфері працевлаштування ВПО, зокрема ВПО з інвалідністю.

Андрій Крупник запропонував створити систему роботи щодо безбар’єрності бізнесу і ВПО, зокрема ВПО з інвалідністю та сформувати робочу групу з розробки Стратегії комплексної підтримки ВПО в Одеській області, долучивши до неї учасників Круглого столу.




Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проєкту «ВПО в територіальних громадах: алгоритм успішної інтеграції». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Немає коментарів:

Дописати коментар